K voľbám 2023

27.9.2023 v Beckove

(Symbolicky v deň narodenia nášho národného velikána, kňaza a obrancu národných práv Andreja Hlinku, ktorého 160. výročie narodenia si o rok pripomenieme.)

Milí veriaci! 

V túto sobotu budete môcť rozhodnúť svojím hlasom o tom, kam bude ďalej smerovať naše Slovensko alebo, či vôbec ešte bude.

Tým, ktorí sú už rozhodnutí koho voliť, želám, aby sa nesklamali, aby vami zvolení zástupcovia váš hlas nezradili a nepredali, ako tomu už bolo toľkokrát.

Nech mozole otcov nevyjdú nazmar, nech slzy mám netečú nadarmo a veselý džavot detí nech neprehlušia bomby a výstrely z kanónov.

Tým, ktorí ešte váhate a máte pochybnosti, si dovolím predložiť niekoľko nápadov:

1. Dali by ste tomu politikovi, ktorého chcete voliť na víkend na chatu vaše dieťa? Dospievajúcu dcéru, syna, alebo i malé dieťa, vnuka, pravnučku? Ak si poviete, to asi nie, tak prosím, nedávajte mu teda do rúk ani našu vlasť a národ. (Ani na víkend nieto na štyri roky.)

2. Keby ste cestovali na pár týždňov preč, dali by ste tomu politikovi s dôverou a bez pochybností kľúče od vášho domu, bytu? Ak nie, nerobte to ani so Slovenskom.

3. Zamestnali by ste takého politika vo svojej firme? Dali by ste ho na dôležitú pozíciu? Ak nie, neposúvajte ho do vedenia nášho štátu.

Nenechajte sa opiť rožkom. Prázdnymi sľubmi. Jalovými heslami alebo falošným úsmevom. Veď aj diabol sa vie tváriť ako anjel svetla. Ani manipulovať objednanými prieskumami. Nevoľte menšie zlo. Prosím, nebolo už menšieho zla dosť?

Na zamyslenie stojí i postreh niektorých bystrých pozorovateľov vecí verejných, ktorí sa mi zverili s myšlienkou, s ktorou sa s vami podelím: Ak niekoho skorumpované médiá slúžiace lži, nízkym vášňam a mamone neznášajú, odmietajú, osočujú a nedajú mu takmer žiadny priestor, nie je to možný náznak, že práve ten človek je neskazený, nekúpený, nezastrašený a bude paradoxne práve on dobrá voľba? A koho tie isté médiá chvália, velebia… to si už domyslíte sami.

V Božích prikázaniach neslobodno robiť kompromisy a tie sa musia dodržiavať aj v politike. Kto má takýto zámer z kandidátov?

Nezabudnime ani na minulosť, čo kto už dokázal, aké je za ním ovocie. Koľko dobra alebo zla už nášmu Slovensku privodil. Kto je vrtichvost a skade vietor stade plášť, kto podvodník, kto klamár, kto zákerný zradca alebo kto pevne a dlhodobo stojí na odvekých zásadách, ktoré sú v súlade s nemennými Božími zákonmi a s hlbokou láskou k národu?

Odhoďme ľahkovážnosť a naivitu. Želám vám veľa svetla Ducha Svätého. Múdrosť, rozvahu i odhodlanie. Aby ste sa raz za svoju voľbu nehanbili ani pred svojimi deťmi a vnukmi, ani pred Všemohúcim Bohom.

Mimochodom, poznáte vtipné verše Janka Jesenského o voľbách, ktoré nestratili na sile?

Tak nech sa páči:

V tých voľbách demokratických je predsa čosi novô
a to je, že hlas národ má a vyvolený slovo!
Pred dažďom rastú oblaky, pred voľbami zas sľuby
po daždi rastú rýdziky,po voľbách prázdne huby.
Pri voľbách národ vyberie si stranu milovanú,
po voľbách strana milovaná ho odloží na stranu.
A pravda zostáva pod potmehúdskym slncom,
voliči prídu ku urnám a vyvolení k hrncom!

Preto je veľmi smutné počúvať otrepanú frázu: „Ja tomuto politikovi verím.“ Politikom sa neverí. Veríme v Boha. Politici sa kontrolujú. 30. septembra máte možnosť uskutočniť výsledky svojej kontroly.

Neodpustím si záverečnú otázku:

Čo sa vám viac pozdáva: Keď národ vymení politikov, alebo keď politici vymenia národ?

Výber je na vás. Sapienti sat.

František Mašek